17 września, w 81 r. męczeńskiej śmierci z rąk hitlerowskich oprawców, bł. ks. Zygmunt Sajna doczekał się wreszcie pomnika przy kościele w Huszlewie. Pan Józef Siwoń wykonał w żywicy zbrojonej włóknem szklanym okazałą figurę ks. Zygmunta. Jeszcze poprzedni proboszcz ks. Józef Sobotka nosił w sercu pragnienie upamiętnienia naszego błogosławionego, a teraz dzięki Bogu i życzliwości wielu osób udało się zrealizować ten zamysł. Dziękuję za pokaźne ofiary mieszkańcom Żurawlówki, w której 124 lata temu narodził się Zygmunt Sajna. W archiwum parafialnym jest akt jego chrztu z dnia 20 lutego 1897 roku. Nie udało się jednak znaleźć księgi Pierwszej Komunii św. i sakramentu bierzmowania z tego okresu, gdy nasz Zygmunt przystąpił do tych sakramentów. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że to dzięki rodzicom wzrastała jego wiara i w naszej świątyni odczytał głos powołania do stanu kapłańskiego. Z pewnością często modlił się przed Chrystusem w tabernakulum i słynącym łaskami obrazem św. Antoniego Padewskiego. W 1918 roku zdał maturę w gimnazjum w Siedlcach i idąc za głosem powołania rozpoczął formację w seminarium duchownym w Warszawie. Pan Bronisław Semeniuk z Żurawlówki opowiadał: „W wakacje, na zaproszenie swoich rodziców, Zygmunt przywoził na Mielniki grupę uboższych kolegów, którym jego rodzina pomagała materialnie, m.in. otrzymywali odzież, swetry wykonywane przez młodsze siostry Zygmunta. Grupkę kleryków można było spotkać spacerujących w lesie albo idących do kościoła w Huszlewie. Ludzie mówili, że był bardzo uczynnym chłopakiem”. W lutym 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie i w naszej świątyni sprawował Mszę św. Prymicyjną. Jako kapłan duszpasterzował w archidiecezji warszawskiej: w Jadowie, Starych Babicach, w Warszawie w parafii św. Antoniego Padewskiego, św. Aleksandra i archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Ostatnią placówką była parafia w Górze Kalwarii. Przed nami stoi ważne zadanie, aby w archiwach parafialnych, gdzie posługiwał bł. ks. Zygmunt odszukać istniejące o nim informacje.
W piątek 17 września przeżywaliśmy liturgiczne wspomnienie bł. ks. Zygmunta Sajny. W kościele zgromadziło się wiele osób. Przede Mszą o 16.30 ks. Szczepan Skorupski przewodniczył nabożeństwu drogi krzyżowej z ukazaniem drogi ku świętości ks. Zygmunta. Uroczystą Eucharystię sprawował ks. Biskup Kazimierz Gurda. W homilii nawiązał do pierwszego czytania: „Ty, o człowiecze Boży, podążaj za sprawiedliwością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością. Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne” (1 Tm 6, 11-12). Zwrócił uwagę na to, że takimi Bożymi ludźmi byli właśnie: św. Józef i bł. ks. Zygmunt, ale też ogłoszeni błogosławionymi kilka dni wcześniej: Prymas Stefan kardynał Wyszyński i Matka Róża Czacka. Wszyscy oni są dla nas doskonałymi wzorami wierności Panu Bogu i odważnego kroczenia za Chrystusem. Uroczystą Mszę św. wraz z ks. biskupem sprawowali: dziekan łosicki, ks. Sławomir Kapitan, miejscowy proboszcz, ks. Kazimierz Jóźwik, ks. Roman Sawczuk, ks. Józef Sobotka oraz ks. Radosław Łydkowski. Po zakończonej liturgii ks. Biskup Kazimierz poświęcił pomniki ks. Zygmunta Sajny oraz św. Józefa, czczonego jako szczególnego Opiekuna Kościoła świętego i Patrona Rodzin. Huszlewscy parafianie w postaciach tych znakomitych świętych dostali wsparcie do budowania tak głęboko wierzących rodzin jak ta, w której zrodził się bł. ks. Zygmunt Sajna.
Od dłuższego czasu w każdy wtorek nasza wspólnota parafialna zanosi modlitwy o nowe powołania kapłańskie, misyjne i do życia konsekrowanego przez wstawiennictwo bł. ks. Zygmunta. Niech jego pomnik przyczyni się do ożywienia kultu i wyproszenia u Boga wielu łask.
Z wdzięcznością – ks. Kazimierz Jóźwik