Poświęcenie pomnika bł. ks. Zygmunta Sajny

17 września, w 81 r. męczeńskiej śmierci z rąk  hitlerowskich oprawców, bł. ks. Zygmunt Sajna doczekał się wreszcie pomnika przy kościele w Huszlewie. Pan Józef Siwoń wykonał w żywicy zbrojonej włóknem szklanym okazałą figurę ks. Zygmunta. Jeszcze poprzedni proboszcz ks. Józef Sobotka nosił w sercu pragnienie upamiętnienia naszego błogosławionego, a teraz dzięki Bogu i życzliwości wielu osób udało się zrealizować ten zamysł. Dziękuję za pokaźne ofiary mieszkańcom Żurawlówki, w której 124 lata temu narodził się Zygmunt Sajna. W archiwum parafialnym jest akt jego chrztu z dnia 20 lutego 1897 roku. Nie udało się jednak znaleźć księgi Pierwszej Komunii św. i sakramentu bierzmowania z tego okresu, gdy nasz Zygmunt przystąpił do tych sakramentów. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że to dzięki rodzicom wzrastała jego wiara i w naszej świątyni odczytał głos powołania do stanu kapłańskiego. Z pewnością często modlił się przed Chrystusem w tabernakulum i słynącym łaskami obrazem św. Antoniego Padewskiego. W 1918 roku zdał maturę w gimnazjum w Siedlcach i idąc za głosem powołania rozpoczął formację w seminarium duchownym w Warszawie. Pan Bronisław Semeniuk  z Żurawlówki opowiadał: „W wakacje, na zaproszenie swoich rodziców, Zygmunt przywoził na Mielniki grupę  uboższych kolegów, którym jego rodzina pomagała materialnie, m.in. otrzymywali odzież, swetry wykonywane przez młodsze siostry Zygmunta. Grupkę kleryków można było spotkać spacerujących w lesie albo idących do kościoła w Huszlewie. Ludzie mówili, że był bardzo uczynnym chłopakiem”. W lutym 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie i w naszej świątyni sprawował Mszę św. Prymicyjną. Jako kapłan duszpasterzował w archidiecezji warszawskiej: w Jadowie, Starych Babicach, w Warszawie w parafii św. Antoniego Padewskiego, św. Aleksandra i archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Ostatnią placówką była parafia w Górze Kalwarii. Przed nami stoi ważne zadanie, aby w archiwach parafialnych, gdzie posługiwał bł. ks. Zygmunt odszukać istniejące o nim informacje.

W piątek 17 września przeżywaliśmy liturgiczne wspomnienie bł. ks. Zygmunta Sajny. W kościele zgromadziło się wiele osób. Przede Mszą o 16.30 ks. Szczepan Skorupski przewodniczył nabożeństwu drogi krzyżowej z ukazaniem drogi ku świętości ks. Zygmunta. Uroczystą Eucharystię sprawował ks. Biskup Kazimierz Gurda. W homilii nawiązał do pierwszego czytania: „Ty, o człowiecze Boży, podążaj za sprawiedliwością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością. Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne” (1 Tm 6, 11-12). Zwrócił uwagę na to, że takimi Bożymi ludźmi byli właśnie: św. Józef i bł. ks. Zygmunt, ale też ogłoszeni błogosławionymi kilka dni wcześniej: Prymas Stefan kardynał Wyszyński i  Matka Róża Czacka. Wszyscy oni są dla nas doskonałymi  wzorami wierności Panu Bogu i odważnego kroczenia za Chrystusem. Uroczystą Mszę św. wraz z ks. biskupem sprawowali: dziekan łosicki, ks. Sławomir Kapitan, miejscowy proboszcz, ks. Kazimierz Jóźwik, ks. Roman Sawczuk, ks. Józef Sobotka oraz ks. Radosław Łydkowski. Po zakończonej liturgii ks. Biskup Kazimierz poświęcił pomniki ks. Zygmunta Sajny oraz św. Józefa, czczonego jako szczególnego Opiekuna Kościoła świętego i Patrona Rodzin. Huszlewscy parafianie w postaciach tych znakomitych świętych dostali wsparcie do budowania tak głęboko wierzących rodzin jak ta, w której zrodził się bł. ks. Zygmunt Sajna.

Od dłuższego czasu w każdy wtorek nasza wspólnota parafialna zanosi modlitwy o nowe powołania kapłańskie, misyjne i do życia konsekrowanego przez wstawiennictwo bł. ks. Zygmunta. Niech jego pomnik przyczyni się do ożywienia kultu i wyproszenia u Boga wielu łask.

Z wdzięcznością – ks. Kazimierz Jóźwik

Rozgrywki ministranckie w piłkę nożną

W dniu 18 września 2021 r. na boisku przy Szkole Podstawowej nr 1 z Łosicach odbyła się kolejna runda rozgrywek ministranckich. Tym razem ministranci z kategorii junior rywalizowali o udział w finale diecezji siedleckiej. W grupie były 4 drużyny: parafia Borowie, parafia Górzno, parafia Kodeń i parafia Huszlew. Parafia z Górzna nie stawiła się na rozgrywki i otrzymała walkowera. Po rozlosowaniu kolejności rozgrywanych meczy wszyscy ministranci rozpoczęli modlitwą: „Pod Twoją obronę” i  do św. Stanisława Kostki (patrona tego dnia). Wspólny okrzyk: „Króluj nam Chryste!” zakończył modlitwę i rozpoczął etap zmagań na boisku. Jako pierwsi rozpoczęli gospodarze miejsca czyli parafia Huszlew i parafia Kodeń. Choć mecz był wyrównany, to ostateczny wynik 3:1 dla Huszlewa. Następny mecz Kodeń i Borowie i tu niespodzianka: co chwilę bramka raz z jednej strony raz z drugiej strony ostateczny wynik 2:2 dał drużynom po jednym punkcie. Ostatnim meczem było spotkanie drużyn z Huszlewa i Borowia. Tu niespodzianka turnieju wynik 6:1 w ciągu zaledwie 10 min. Niesamowity popis zdolności naszych ministrantów i wspaniały doping kibiców na trybunach (rodziców i drużyn przeciwnych) ogrzewał atmosferę na boisku mimo jesiennego chłodu i deszczu nie czuć było zmęczenia. Po skończonych rozgrywkach zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i udaliśmy się na wspólny posiłek do pizzerii, by dalej cieszyć się że spotkania z bracią ministrancka z innych parafii. Był to czas nie tylko wspólnej rywalizacji, ale modlitwy i rozmowy o liturgicznej służbie ołtarza o problemach i szansach w popandemicznej rzeczywistości . Dziękujemy raz jeszcze wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji turnieju w Łosicach szczególnie p. Markowi Szaniawskiemu za pomoc i Danielowi Malczukowi za poprowadzenie spotkania. Ministranci kategorii junior również jadą do Siedlec walczyć o finał diecezji w swojej kategorii.

– Króluj nam Chryste! – Ks. Szczepan Skorupski

Dziękczynienie za plony – A.D. 2021

Coroczne dożynki to wielkie święto rolników. To nasze wspólne dziękczynienie za plony i zbiory. Najpierw dziękujemy Panu Bogu za Jego błogosławieństwo w pracy rolników, ogrodników i sadowników, za obfite zbiory i plony oraz za dobrą pogodę, także podczas świętowania Dożynek Gminno-Parafialnych w Huszlewie. W uroczystej Mszy św. o 11.00 zanosiliśmy wspólne dziękczynienie Panu Bogu za otrzymane łaski. Swoją obecnością zaszczycił nas minister p. Waldemar Kraska oraz wicestarosta mazowiecki p. Sylwester Dąbrowski. Chociaż prognozy pogody zapowiadały deszcz, to Pan Bóg 29 sierpnia dał nam pogodne popołudnie i ciepły wieczór. Starostami naszych dożynek byli: p. Bożena Kierczuk z Makarówki i p. Andrzej Kozak z Krasnej.

Z serca dziękuję za zaangażowanie wielu ludzi, których nie jestem w stanie wymienić z imienia. To ci wszyscy, którzy przygotowali misterne wieńce dożynkowe i kosze z płodami ziemi. Trzeba było włożyć wiele serca, czasu i talentu. Każdy wieniec jest piękny i niepowtarzalny, jako dowód wdzięczności Panu Bogu. Dziękuję za pomysłowe dekoracje w kościele, na parkingu oraz przy ulicy na boisko, gdzie po Eucharystii wspólnie świętowaliśmy dożynki. Po prezentacji 13 wieńców przez przedstawicieli poszczególnych miejscowości komisja jury miała trudne zadanie by wybrać trzy najpiękniejsze. Pierwsze miejsce zostało przyznane mieszkańcom Dziadkowskich za piękny wieniec w kształcie serca, drugie miejsce zdobył okazały wieniec z Juniewicz i trzecie – wieniec w postaci kielicha z Liwek Włościańskich. Z dużym zainteresowaniem zebrani przyjęli część artystyczną w wykonaniu dzieci Zespołu Szkolno-Wychowawczego w Huszlewie. Nikomu nie przeszkodził siąpiący wtedy deszczyk. Dzieci wspaniale przedstawiły spektakl  bajkę o dziadku i rzepce. Z serca dziękuję pani dyrektor, nauczycielom, rodzicom i dzieciom za przygotowanie wspaniałego programu. Następnie wiele radości i okazji do tańca dały występy czterech zespołów ludowych: „Sąsiadeczki” z Kobylan, „Pasieka” z Platerowa, „Korniczanie” z Kornicy i Zakrze Śpiewa. Panie z KGW przygotowały pyszne jedzenie i każdy mógł się posilić,  W tym czasie strażacy z OSP Huszlew i PSP Łosice pokazali praktycznie jak udzielać pierwszej pomocy medycznej. Wieczorem młodzi i ludzie w średnim wieku ruszyli w tany. Zespół Diverse Band stworzył niezapomnianą dyskotekową atmosferę. Słyszałem wiele pozytywnych opinii, że w tym miejscu od dawno tak dobrze się nie bawiono.

Nasze dożynki są dowodem, że można w Huszlewie zrobić coś dobrego i wspólnie jednoczyć wysiłki w dążeniu do celu. Pan Jacek Szałucha zrobił ponad czterysta fotografii z uroczystości dożynkowych. Można je zobaczyć w galerii na stronie parafii.

Chwała Panu za piękny czas. Z wdzięczną modlitwą – ks. Kazimierz.