Dywany kwiatowe na Boże Ciało w Huszlewie

Kwiaty wyrażają szacunek i miłość do osoby, która je otrzymuje. Dekoruje się nimi także świątynie i przydrożne kapliczki, aby wyrazić naszą miłość i wdzięczność Panu Bogu i Najświętszej Maryi Pannie.

Pięknym wotum wdzięczności dla Chrystusa w Eucharystii jest układanie dywanów kwiatowych na Boże Ciało. W wielu regionach Polski istnieje długa tradycja  przygotowywania kompozycji kwiatowych na uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa Pana. W Huszlewie po raz pierwszy parafianie zdecydowali się na stworzenie kompozycji kwiatowych z miłości do Chrystusa w Eucharystii. Propozycję ks. proboszcza podchwycili mieszkańcy Kobylan, Wygnanek, Huszlewa, Juniewicz oraz Liwek Szlacheckich i Włościańskich. W środę przed Bożym Ciałem powstało wokół kościoła z kwiatów i z liści siedem przepięknych kompozycji z motywami eucharystycznymi oraz herbem Huszlewa. Następnego dnia licznie zgromadzeni parafianie na uroczystej Eucharystii i procesji zachwycali się niezwykłą dekoracją. Zrealizowanie tego pomysłu ujawniło ukryte talenty parafian i drzemiący w nich potencjał. Uczestnicy procesji wyrażali nadzieję, że w następnym roku jeszcze więcej miejscowości z naszej parafii włączy się w taką formę oddania czci Panu Jezusowi. A może i inne parafie w naszej diecezji podchwycą ten pomysł.

Z wdzięcznością za zaangażowanie – ks. Kazimierz Jóźwik.

Odpust św. Antoniego w Huszlewie

W tym roku (2022 r.) przez dziewięć tygodni przygotowywaliśmy się do parafialnego odpustu św. Antoniego Padewskiego. W każdy wtorek na Mszę św. o 7.00 rano liczne gromadzili się parafianie, przedstawiając naszemu patronowi swoje podziękowania i różne prośby.

Wieczorem w  sobotę 11 czerwca ks. dziekan Sławomir Kapitan, proboszcz z parafii św. Zygmunta w Łosicach celebrował uroczystą Eucharystię na naszym cmentarzu grzebalnym. Licznie zebrani parafianie i goście mogli uzyskać i ofiarować za swoich zmarłych zyskane odpusty. Kościół daje nam możliwość zyskiwania i ofiarowania odpustów. Katechizm Kościoła Katolickiego uczy: „Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Każdy wierny może zyskiwać odpusty albo dla siebie, albo ofiarowywać je za zmarłych” ( KKK 1471). Warunkiem dostąpienia odpustu jest przystąpienie do sakramentu pokuty i stan łaski uświęcającej, wyznanie wiary oraz modlitwa w intencji Ojca świętego i Kościoła.

W niedzielę, 12 czerwca, na uroczystą Sumę odpustową w huszlewskiej świątyni i wokół niej zgromadziło się bardzo dużo ludzi. Głównym celebransem był wielki czciciel św. Antoniego ks. kan. Józef Sobotka, proboszcz z parafii Trzebieszów, a który do niedawna posługiwał w Huszlewie. W homilii przybliżył nam sylwetkę tego niezwykłego świętego z Padwy, który przeżył na ziemi tylko 36 lat. Obecnie jest znany na całym świecie, a jego wstawiennictwo jest niezwykle skuteczne.

Wymowne są słowa św. Antoniego i dla nas, współczesnych katolików: „O tak! Żyjmy w Kościele jak ptak w gnieździe, nie wychodźmy z niego w innym celu, niż aby wzlecieć do nieba. Niech każdy chrześcijanin prosi o dar wytrwania w wierze, modląc się: udziel mi, Ojcze niebieski, łaski życia i śmierci w wierze Apostołów i Twojego Świętego Kościoła Katolickiego”.

Dzień Misyjny w „białym tygodniu”

Uroczysta Eucharystia w dniu 5 czerwca 2022 roku zostanie na długie lata w sercach dzieci z klas III, które pierwszy raz przyjęły Pana Jezusa w Komunii św. W sumie 22 dzieci przeżyło dzień Pierwszej Komunii Świętej. W tej grupie 10 chłopców już służy jako ministranci przy ołtarzu. Niewątpliwie to również wielkie przeżycie dla Rodziców i rodziców chrzestnych, że ich pociechy w sposób świadomy i radosny zaprosiły do swoich serc Chrystusa Pana. Świątynia została odświętnie udekorowana: nowe obrusy na ołtarzach, kwiaty i biały dywan w głównej nawie. Uroczystą Mszę św. celebrował ks. Szczepan Skorupski, który przez cały rok na katechezach przygotowywał dzieci do pierwszej spowiedzi i pełnego uczestnictwa we Mszy św.

Dzieci komunijne w czwartek 9 maja przeżyły dzień misyjny, w ramach tzw. białego tygodnia. Oprawę Mszy św. przygotowali mali misjonarze z Koła Misyjnego „Ogniki Miłości”. Byli przebrani w stroje reprezentujące wszystkie kontynenty i wniosły misyjnego ducha w naszą świątynię. W darach ofiarnych zostały przyniesione m.in. dary dzieci komunijnych z Huszlewa dla dzieci w krajach misyjnych. Po Mszy św. mali misjonarze wraz z panią Wiesławą Głuchowską opowiedzieli nam o Synodzie Misyjnym Dzieci i zachęcili do wspierania Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.

Zawierzam Boskiemu Sercu dzieci i rodziców, aby wzrastali w miłości i wnosili radość w całą parafialną wspólnotę. Z modlitwą – ks. Kazimierz.