Mało znany kapłan i męczennik
W rozmowie z kolegą, księdzem, który ma wielki szacunek do bł. ks. Zygmunta, stawia mi on pytanie: – Z pewnością ponad 500 osób uczestniczyło w tym jubileuszu 125 urodzin bł. ks. Zygmunta?
Z nutą zawodu, odpowiadam: – Gdzież tam, 10 września około 80 osób uczestniczyło we Mszy św. w Żurawlówce i potem 17 września na poświęceniu krzyża w Mielnikach było jeszcze mniej! Nie rozumiem, dlaczego tak mało!
Szerzenie kultu bł. ks. Zygmunta Sajny jest wyzwaniem dla naszej parafii w Huszlewie. 13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II wyniósł go do chwały błogosławionych w gronie 108 męczenników II wojny światowej. Otrzymaliśmy od Pana Boga wielki dar w osobie bł. ks. Zygmunta, ale jeszcze tego nie rozumiemy. W niebie oręduje za nami, należy się tylko do niego zwracać w ufnej modlitwie w różnych potrzebach. Pan Jezus zachęca do wytrwałej i pokornej modlitwy: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą” (Mt 7,7-8). Mamy litanię i modlitwę o jego kanonizację, którą oficjalnie zatwierdził Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Każdego 17 dnia miesiąca (w dniu jego męczeństwa) jest sprawowana Msza św. o potrzebne łaski, przez jego wstawiennictwo. Prośby można przesyłać także drogą elektroniczną na adres: kancelaria@parafiahuszlew.pl .
W tym roku dużym wyzwaniem dla nas było przygotowanie miejsca pamięci naszego błogosławionego Rodaka na Mielnikach. Rodzina Sajnów na początku XX w. przeniosła się z Żurawlówki do majątku Mielniki. Tu Zygmunt się wychowywał w duchu wiary i miłości do Ojczyzny, tu też odkrył powołanie do kapłaństwa. Nie ma już dworku Sajnów, ale zachowały się schody na ganek i fundamenty budynku, porośnięte dzikim winem. Obecny właściciel gruntu, p. Tadeusz Sawczuk udostępnił parafii niewielką działkę, gdzie wcześniej było wejście do domu. Mieszkańcy Żurawlówki usunęli chaszcze, aby odsłonić to miejsce. Został posiana trawa. Na początku września cały ten plac został ogrodzony. Postawiono pokaźny dębowy krzyż i tablicę z modlitwą o kanonizację ks. Zygmunta, a także pięć banerów, ukazujących jego drogę do świętości. Wyrażam wdzięczność tym, kto chętnie pracował. Stolarz Krzysztof Hodun wykonał ciekawe ogrodzenie. Dużo czasu poświęcili, przede wszystkim, mieszkańcy Żurawlówki z p. Krzysztofem Kasprzukiem na czele, a także parafianie z Krasnej i Waśkowólki.
Dziękuję wszystkim, kto 10 i 17 września uczestniczył w Eucharystii, gdy wspominaliśmy bł. ks. Zygmunta. Ks. Roman Sawczuk dokonał poświęcenia krzyża i miejsca pamięci na Mielnikach. A potem przy ognisku jeszcze długo trwały rozmowy i wspomnienia naszego Rodaka. W niedzielę, 18 września, na Mielnikach spotkali się rodzice z dziećmi z ogniska misyjnego oraz ministranci, aby bliżej zapoznać się z bł. ks. Zygmuntem i zjeść kiełbaskę pieczona na ognisku. Moim pragnieniem jest, aby coraz więcej ludzi zaprzyjaźniło się z tym błogosławionym kapłanem i wyjednało potrzebne łaski przez jego orędownictwo. Z wdzięcznością – ks. Kazimierz Jóźwik