Pielgrzymka do Niepokalanowa

W niedzielę 4 czerwca 2023 r. dziewiętnaścioro dzieci w parafii św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie po raz pierwszy przyjęło Chrystusa w swego serca w Komunii św. To wielki dzień, który wpisze się na długo w serca dzieci i ich rodziców.

A w sobotę, 17 czerwca, odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Niepokalanowa wraz z rodzicami i księdzem Sławomirem Gnyszką. Poznaliśmy historię powstania Bazyliki Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie związaną jest z franciszkaninem – Św. Maksymilianem Marią Kolbe. Właśnie on założył tutaj klasztor, a następnie duszpasterski ośrodek wraz ze szkołą i drukarnią. Bazylika powstała już po II wojnie światowej. Za to drewniany budynek kaplicy oraz cela Św. Maksymiliana są pierwszym i najstarszym obiektem w Niepokalanowie. Wszystko zaczęło się w 1927 roku, kiedy dwudziestu franciszkanów z ojcem Kolbe na czele, przybyło tutaj z figurką Matki zaczynając pracę nad budową jednego z największych duszpasterskich ośrodków w kraju. Można podziwiać w Niepokalanowie Panoramę Tysiąclecia – ruchomą szopkę o dziejach Polski oraz Misterium Męki Pańskiej – spektakl figur i obrazów o Męce Pańskiej.

Dywany kwiatowe i chlebki św. Antoniego w Huszlewie

Z całego serca wyrażam wdzięczność za piękne zaangażowanie w nowe inicjatywy w huszlewskiej parafii. Wielbię Pana za natchnienie i Jego błogosławieństwo. Wraz z psalmistą wyznaję: „Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, Jego chwała będzie zawsze na moich ustach. Dusza moja chlubi się Panem, niech słyszą to pokorni i niech się weselą” (Ps 34, 2-3).

Podziwiam zdolności artystyczne pań, które ułożyły misterne kompozycje kwiatowe wokół kościoła na uroczystość Bożego Ciała. Wszystkim przyświecała jedna myśl, że te dywany są dla Chrystusa w Eucharystii, aby wyrazić Panu naszą miłość i wdzięczność. Z serca dziękuję paniom z Kobylan, Huszlewa, Wygnanek, Juniewicz, Kownat, Dziadkowskich, Liwek Włościańskich i Liwek Szlacheckich. Cały chodnik wokół naszej świątyni stał się przepięknym dywanem, po którym w procesji był niesiony Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie.

Zaraz po uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej obchodziliśmy odpust parafialny św. Antoniego Padewskiego. W sobotę, 10 czerwca, o 19.00 na cmentarzu modliliśmy się o łaskę nieba dla naszych bliskich zmarłych, zyskując dla nich odpusty przez wstawiennictwo naszego Patrona. W niedzielę ks. Jarek Dziedzic głosił homilie o św. Antonim, podkreślając znaczenie atrybutów z którymi jest on przedstawiany na obrazach czy figurach. Są to: Dzieciątko Jezus, lilia, księga, bochen chleba czy ryba. W tym roku po raz pierwszy zostały przygotowane tzw. chlebki św. Antoniego dla wszystkich gości i parafian, uczestniczących w odpuście. Odpowiedzialność za upieczenie chlebków wzięły na siebie panie z KGW w naszej parafii. Dobrowolne ofiary składane przy tej okazji zostały przeznaczone dla biednych i potrzebujących na misjach. Przyjęliśmy propozycję misjonarza, ks. Jarka, aby zebrane pieniądze przekazać Misjonarkom z naszej diecezji: Agnieszce Matyce w San Julian w Boliwii i Katarzynie Parnickiej w Paragwaju. Z całego serca dziękuję darczyńcom i informuję, że na misje za chlebki św. Antoniego zostało przekazane pięć tysięcy złotych.

Takie wspólne działania są dowodem, że huszlewska parafia wzrasta we wspólnocie Kościoła. Z wdzięcznością – ks. Kazimierz Jóźwik

Misjonarz ks. Jarek Dziedzic spotkał się z dziećmi komunijnymi

W środę 7 czerwca ks. Jarosław Dziedzic, który już od dziesięciu lat posługuje na misjach w Boliwii, sprawował uroczystą Mszę św. w ramach Białego Tygodnia.

Boliwia jest dużym państwem w Ameryce Południowej o powierzchni trzykrotnie większej niż Polska, a który zamieszkuje 11 mln ludzi. Północno-wschodnia część kraju leży w gorącym tropiku, a na zachodzie znajdują się wysokie Andy. Nasz misjonarz przez cały czas posługuje w Prałaturze Aiquile, początkowo w tropikalnym klimacie w Bulo Bulo, a potem w górzystej Quiroge i Totorze. Aby przybliżyć warunki misyjne, ks. Jarek pokazał dzieciom kolorowe ponczo i „chulo” (boliwijską czapkę), różnobarwne motyle, wielką tarantulę oraz piranię. Warunki życia ludzi w boliwijskich górach są o wiele trudniejsze niż u nas. Dzieci od świtu do nocy pracują, pomagając rodzicom na roli, gdzie ziemia kamienista i nieurodzajna. Nie wszystkie dzieci mogą chodzić do szkoły, a tym bardziej wyjechać w wakacje choć na krótką wycieczkę. Dzięki naszemu wsparciu materialnemu misjonarz ks. Jarek co roku organizuje tygodniową pielgrzymkę dla dzieci i ministrantów. Jest to czas na odpoczynek i na katechizację. Misjonarz z serca podziękował za ofiary, które przekazały dzieci komunijne.

Dzieci z Ogniska Misyjnego „Ogniki Miłości” zaprezentowały ciekawy program o Papieskich Dziełach Misyjnych Dzieci i otrzymali nowy nr miesięcznika „Świat Misyjny”. Po Mszy św. zrobiliśmy pamiątkową fotografię przy figurze Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obiecujemy w dalszym ciągu wspierać modlitwą i dobrowolną ofiarą ks. Jarka i innych misjonarzy. Przecież misje to nasze wspólne zadanie. Z wdzięcznością – ks. Kazimierz.

Wdzięczni za dar powołania

Dzień 8 czerwca 1985 roku, był bardzo ważnym w moim życiu, gdyż wraz z 22 diakonami, po zakończeniu sześcioletniej formacji seminaryjnej, otrzymałem święcenia prezbiteratu z rąk J. E. Biskupa Jana Mazura. Wtedy z entuzjazmem rozpoczęliśmy posługę duszpasterską w różnych parafiach naszej siedleckiej diecezji, ale każdą rocznicę święceń staramy się wspólnie świętować u któregoś z braci kapłanów z roku święceń.

W obecnym roku (2023) ten zaszczyt przygotowania 38. rocznicy święceń kapłańskich przypadł mi w udziale. A ponieważ 8 czerwca będziemy przeżywać uroczystość Bożego Ciała, dlatego spotkaliśmy się już we wtorek 6 czerwca w huszlewskiej świątyni. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była wspólna Eucharystia, by z serca dziękować Bogu za łaskę powołania i także prosić o nowe powołania kapłańskie. Głównym celebransem został ks. Henryk Domański, a ks. Stanisław Chodźko wygłosił płomienną homilię. Jestem wdzięczny Panu Bogu, że przybyło aż siedemnastu kolegów kapłanów. Większość z nich posługuje w parafiach siedleckiej diecezji, a ks. Adam Ołdachowski od 25 lat duszpasterzuje w Italii, zaś ks. Jacek Ponikowski jest opiekunem Domu dla niewidomych mężczyzn w Niepołomicach. Nie dojechało na tę rocznicę 3 kolegów: jeden, ponieważ w jego parafii biskup udzielał sakramentu bierzmowania oraz dwóch kapłanów misjonarzy: ks. Mieczysław Kłak z Istabuna w Brazylii i ks. Jan Ślepowroński z Burkina Faso. Zawierzyliśmy w modlitwie kolegów, których Pan powołał do wieczności: ks. Alfreda Dąbrowskiego, ks. Sylwestra Ługowskiego, ks. Czesława Jakubca i ks. Romualda Pawluczuka.

Na zakończenie Eucharystii dzieci złożyły jubilatom życzenia i wręczyły kwiaty. Dziękujemy za dobre słowa i modlitwę w intencji kapłanów. Jeszcze przed obiadem zapoznałem braci kapłanów z kultem bł. ks. Zygmunta Sajny, który w 1999 roku został zaliczony do grona 108 bł. Męczenników II wojny światowej. Niech teraz wyprasza nam potrzebne łaski w posłudze duszpasterskiej.

Z wdzięcznością – ks. Kazimierz