28.04 – 5.05.2024 r. – Misje Ewangelizacyjne

W niedzielę, 5 maja br., zakończyły się Misje Ewangelizacyjne w parafii św. Antoniego w Huszlewie i w parafii Zwiastowania NMP w Makarówce. Próbując, w świetle wiary, podsumować ten święty czas, można stwierdzić, że wszyscy ci, którzy przyjęli zaproszenie i uczestniczyli w bogatym programie misji, niewątpliwie umocnili się w wierze i dostąpili wielu Bożych łask. A z drugiej strony, trochę boli, że wielu parafian nie  znalazło i chęci i czasu, by w tych wydarzeniach uczestniczyć. Zlekceważyli to, do czego wzywali misjonarze: ks. Jarosław Oponowicz i ks. Mateusz Czubak. Misje są wielką łaską. A kto wie, czy dożyjemy do kolejnych misji?!

Osobiście, we wrześniu ubiegłego roku odwiedzałem wszystkie rodziny naszej parafii, zanosiłem specjalny list i mówiłem o czekających nas misjach, zachęcałem do należnego przygotowania się w rodzinie, przez modlitewną nowennę za mieszkańców każdej wioski. Prosiłem także o pojednanie w rodzinach i z sąsiadami, o zawarcie sakramentu małżeństwa przez tych, którzy żyją w konkubinacie. A bezpośrednio przed misjami do każdej rodziny trafiły folderki ze szczegółowym programem tych dni. Dobro trzeba siać w nadziei, że sam Bóg da wzrost i będą owoce.

Wyrażam wdzięczność naszym misjonarzom za ich trud i za poświęcenie. Nie było to małe wyzwanie, ponieważ misje odbywały się równolegle w dwóch parafiach: i w Huszlewie i w Makarówce. Każdy dzień obfitował w treści, które trafiały do otwartych serc. W pierwszym dniu, w niedzielę, głównym przesłaniem było uświadomienie nam, że najważniejszym celem życia jest poznanie Pana Boga, a następnego dnia odnowiliśmy przyrzeczenia Chrztu św i wyrzekliśmy się zła. Zaś wtorek przeżywaliśmy jako szczególny dzień pokuty i nawrócenia, podejmując post o chlebie i wodzie w intencji zatwardziałych grzeszników oraz przystępując do spowiedzi z całego życia. W środę z radością przyjęliśmy Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela oraz zostaliśmy wezwani do codziennej lektury Pisma św. W czwartek małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie a misjonarze zachęcali do uroczystej kolacji w domu. Następnego dnia, w piątek, został poświęcony przed kościołem piękny krzyż misyjny i w  nabożeństwie drogi krzyżowej ulicami Huszlewa rozważaliśmy wielką miłość Chrystusa Pana.

Punktem kulminacyjnym misji, na który szczególnie czekaliśmy okazało się przybycie w sobotę Świętych Znaków: Relikwii Męczenników z Pratulina i Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. W uroczystej procesji wyszliśmy główną ulicą Huszlewa, by przywitać Matkę Bożą Kodeńską i relikwie Błogosławionych Męczenników. Na to spotkanie przybył ks. Biskup Grzegorz Suchodolski i kapłani z dekanatu łosickiego. Z wielką radością i ze śpiewem na ustach wprowadziliśmy Królowę Podlasia do świątyni. Po powitaniu przez ks. proboszcza i przedstawicieli rodzin rozpoczęła się uroczysta Eucharystia. W homilii ks. Biskup Grzegorz nawiązał do słów św. Jana Pawła II, abyśmy dobrze przeżyli ten czas nawiedzenia Maryi i wpatrzyli w Jej święte oblicze. Nasz święty Papież w Tarnowie w 1987 r. powiedział znamienne słowa: „Żeby się spotkać, trzeba się sobie przypatrzeć, więcej trzeba się napatrzeć. Jak się człowiek nie napatrzy, to się nie spotka”. I rzeczywiście po Eucharystii wiele  osób zostało na czuwaniu przy Świętych Znakach. Do godz. 21.00 mieszkańcy z poszczególnych miejscowości przybywali, by rozmawiać w ciszy serca z Maryją i zawierzyć Jej swoje radości i troski.

W niedzielę 5 maja czas misji ewangelizacyjnych oficjalnie zakończył się uroczystym „Te Deum” i pożegnaniem Świętych znaków. A my zostaliśmy wezwani do dawania świadectwa swojej wiary w codziennym życiu. 

Z wielką wdzięcznością – ks. Kazimierz

18-19 kwietnia: Ustanowienie Krzyży Misyjnych w Makarówce i w Huszlewie

Znakiem naszego przygotowania do Misji Ewangelizacyjnych było zamieszczenie banerów informacyjnych przy kościele w Huszlewie i w Makarówce.

Już w czwartek, 18 kwietnia br., został postawiony piękny krzyż z dużą figurą Ukrzyżowanego  Pana Jezusa przed kościołem w Makarówce. Radni parafialni solidnie się zaangażowali i wspólnymi siłami postawiliśmy sześciometrowy dębowy krzyż. Pięknego dęba ofiarował p. Henryk Wasilewski, a cały krzyż wykonał pan Krzysztof Hodun. Na krzyżu została zamieszczona pamiątkowa tabliczka, informująca o tym wielkim wydarzeniu, jakim są misje parafialne dla wierzących.

W Huszlewie jeszcze w grudniu 2023 r. został wycięty krzyż, na który piękny dąb ofiarowała rodzina Szupieluków z Krzywośnit. Piotr Sawczuk w tartaku wyciął belki na okazały ponad 6 metrowy krzyż. Następnie stolarz p. Krzysztof Hodun wyheblował te belki, zakonserwował i złożył krzyż. 19 kwietnia przy dzwonnicy w Huszlewie postawiliśmy ten nowy krzyż misyjny na miejscu starego, już mocno spróchniałego. Serdecznie dziękuję panu kościelnemu i radnym parafialnym za dobrą współpracę. Z wdzięcznością – ks. Kazimierz.

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

 

Podpisali Członkowie Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski
Jasna Góra, 2 maja 2024

 

Za zgodność:

Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny
Konferencji Episkopatu Polski

 

Rada Stała KEP poleca, by we wszystkich kościołach w Polsce odczytać powyższe Stanowisko po każdej Mszy Świętej, zamieścić je na stronach internetowych parafii i opublikować w biuletynach parafialnych.