Pomagamy misjonarzom

W październiku gromadzimy się w świątyni lub w gronie rodziny na rozważaniu tajemnic różańcowych. Różaniec jest wspaniałym sposobem modlitwy wstawienniczej. Zachęcam wszystkich parafian i czytelników do włączenia w nasze modlitwy sprawy misji katolickich na całym świecie oraz tych, którzy niosą Chrystusa jako misjonarze i misjonarki. Patronką misji jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus, która nie była na misjach, ale pomagała misjonarzom gorącą modlitwą i własnym cierpieniem. W niedzielę 3 października gościliśmy w Huszlewie ks. Grzegorza Sagana. Całe swoje kapłańskie życie związał z posługą misyjną w Peru i żyje wśród Indian w dżungli peruwiańskiej. Dał świadectwo wielkiej wiary i poświęcenia dla ludzi. Nawet w czasie pandemii mężnie służył ludziom, aby nie żyli w lęku.

Niedawno zrodziło się pytanie: Jak konkretnie możemy dopomóc naszym misjonarzom?  Przede wszystkim modlitwą w rodzinie, nawet jeden dziesiątek różańca jest dla nich wielkim wsparciem. Misjonarze zderzają się z wieloma trudnościami i świadomość, że są zawierzani Panu Bogu w modlitwie dodaje im sił. Zapraszam mieszkańców poszczególnych miejscowości huszlewskiej parafii do modlitwy za naszych misjonarzy. Zgodnie z losowaniem, które zrobił ks. Grzegorz Sagan konkretni misjonarze zostali przypisani mieszkańcom naszej parafii:

– mieszkańcy Bachorzy modlą się za ks. Tomasza Denickiego, misjonarza na Jamajce,

– mieszkańcy Dziadkowskich – ks. Adama Przywuskiego w Latyczowie na Ukrainie,

– mieszkańcy Felina – ks. Jarosława Mitrzaka w Stawropolu w Rosji

– mieszkańcy Huszlewa – ks. Radosława Łydkowskiego, wkrótce wyjedzie na Kubę, a wcześniej pracował w Niemczech,

– mieszkańcy Juniewicz – ks. Jana Miedzianowskiego, który od 14 lat pracuje w Peru,

– mieszkańcy Kiełbasek – ks. Pawła Wysokińskiego, misjonarza w Boliwii,

– mieszkańcy Kobylan – ks. Jana Ślepowrońskiego, misjonarza w Burkina Faso, a wcześniej 29 lat na Ukrainie,

– mieszkańcy Kownat – ks. Piotra Kubela, który duszpasterzuje w Krupowo na Białorusi,

– mieszkańcy Krasnej – ks. Jacka Jagodzińskiego w Tuapse w Rosji,

– mieszkańcy Krzywośnit – ks. Ryszarda Federczyka, już 30 lat służy na Ukrainie,

– mieszkańcy Liwek Szlacheckich – ks. Tomasza Grzyba, misjonarza w Argentynie, a wcześniej w Boliwii,

– mieszkańcy Liwek Włościańskich – ks. Wojciecha Matuszewskiego, misjonarza w Oziornoje w Kazachstanie.

– mieszkańcy Waśkowólki – ks. Michała Chromińskiego, misjonarza w Santa Cruz w Boliwii,

– mieszkańcy Wygody i Władysławowa – ks. Jarosława Dziedzica, misjonarza w Totora w Boliwii,

– mieszkańcy Wygnanek – misjonarkę s. Agnieszkę Matykę, od 11 lat w Boliwii,

– mieszkańcy Zień – misjonarkę Katarzynę Parnicką w Paragwaju,

– mieszkańcy Żurawlówki – ks. Grzegorza Sagana, misjonarza w Peru od 21 lat.

Takim sposobem stajemy się współpracownikami misjonarzy i misjonarek. W tym roku Ojciec św. Franciszek w orędziu na niedzielę misyjną (24 października) kieruje do nas słowa: „Podobnie jak apostołowie i pierwsi chrześcijanie, również my mówimy z całą mocą: «Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli» (Dz 4, 20). Wszystko, co otrzymaliśmy, wszystko, czym stopniowo obdarzał nas Pan, dał nam, byśmy mogli to wprowadzać w życie i dać bezinteresownie innym”. Jesteśmy hojnie obdarowani Bożą łaską i nie bójmy się dzielić swoją wiarą  w gronie rodziny i znajomych oraz tych, którzy szukają sensu życia. Prośmy o nowe i święte powołania kapłańskie, misyjne i do życia konsekrowanego. 

Aktualnie z diecezji siedleckiej, włączając osoby zakonne, posługuje na misjach 25 sióstr zakonnych i 38 kapłanów i ojców zakonnych oraz 1 osoba świecka: w Afryce – 12 ojców i kapłanów oraz 6 sióstr zakonnych, w Ameryce Południowej i Środkowej – 20 kapłanów i ojców zakonnych oraz 9 sióstr zakonnych i 1 świecka misjonarka, w Azji – 4 ojców i księży oraz 4 siostry zakonne. w Oceanii – 1 ojciec i ks. Szczepan Biernacki (pochodzący z Huszlewa) czeka na wizę wyjazdową na Papuę Nową Gwineę.

Z radością przyjąłem informację, że Sługa Boża Paulina Jaricot 22 maja 2022 roku będzie beatyfikowana. Jest założycielką Wspólnot Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiania wiary. Żywy Różaniec zrzesza dziś setki milionów ludzi na całym świecie.

Z serca dziękuję tym, którzy codzienną modlitwą i ofiarą wspierają dzieła misyjne.

Z wdzięcznością – ks. Kazimierz